Hlavná obsah

Časť Osobnosti priebežne doplňujeme! Ak nám viete pomôcť materiálom alebo nápadmi, prosíme napíšte nám na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Ďakujeme!

Narodil sa 4. 2. 1946 v Tvrdošovciach. Prisťahovala sa sem jeho rodina a otec, František Chmelár tu pôsobil ako riaditeľ Štátnej ľudovej školy dievčenskej v rokoch 1945 – 1948. V tom období tu bola aj Štátna ľudová škola chlapčenská a Štátna meštianska škola.

František Chmelár je predsedom SOV a zároveň predsedom štábov SOV pre OH 2008 a ZOH 2010. 
Jeho pracovná kariéra sa začala robotníckou profesiou vo Vagónke Poprad (1964 - 1968), v roku 1968-69 pôsobil ako učiteľ gymnázia v Kežmarku. 
Po skončení vysokej školy pracoval v oblasti športu, neskôr vo výskume a od r. 1975 na SÚV ČSZTV a SZTK. Tu vykonával rôzne funkcie - metodik, vedúci oddelenia, asistent podpredsedu, podpredseda a vedúci tajomník. V rokoch 1991-96 pracoval na Ministerstve školstva SR ako riaditeľ odboru a riaditeľ sekcie športu, detí a mládeže. V roku 1999 bol zvolený za predsedu Slovenského olympijského výboru, ktorú vykonáva doteraz. 
Z jeho pracovného zaradenia vyplynula i možnosť zúčastňovať sa prípravy Olympijských hier. Od r. 1988 sa zúčastnil piatich, z nich na dvoch už ako predseda Slovenského olympijského výboru. Okrem športu má osobnú záľubu aj vo výtvarnom umení. Vyhral súťaž v kategórii amatérskych výtvarníkov. Je spoluautorom metodických publikácií. 

Ocenenia: 
- zlatá medaila Ivana Branislava Zocha za príkladný vklad rozvoju školského športu 
- strieborná medaila za zásluhy o rozvoj telesnej výchovy a športu 

Členstvo v organizáciách: 
- Komisia Európskych olympijských výborov 
- Koordinačná rada pre šport MŠ SR 
- Slovenská športová rada 

Narodil sa v roku 1829 v Tvrdošovciach.

 

Pochádza z chudobnej židovskej rodiny. V Nových Zámkoch sa vyučil za obchodníka. V roku 1867 si vzal za manželku Henrietu Katcherovú, dcéru trenčianskeho obchodníka. V Šahách otvoril obchod s textíliami, tiež sa zaoberal výstavbou ciest, neskôr založil tehelňu, pílku a vápenku. Pracovitého otca s dobrými organizačnými schopnosťami výborne dopĺňala vzdelaná a inteligentná matka. Finančná situácia rodiny sa postupne zlepšovala.

Čítať ďalej...

(2. 10. 1905, Tvrdošovce – 21. 2. 1998, Pécs, Maďarsko)

 

Spisovateľ, básnik, prekladateľ, predstaviteľ ľudového radikalizmu.

 

Narodil sa v Tvrdošovciach v roku 1905. Známy prozaik I. Československej republiky pochádzal zo šestnásťdetnej roľníckej rodiny. Základnú školu absolvoval v Tvrdošovciach, neskôr študoval v Kolozsváre, v Nových Zámkoch a tiež v Budapešti, získal diplom učiteľa. Od roku 1929 učil v Tešedíkove, neskôr v Rimavskej Sobote, v Abonyi a bol povereným riaditeľom gymnázia v Nagykanizse. Písal básne, politické články, poviedky a tiež romány. Zaoberal sa tiež prekladom, ďalej zbieraním detských ľudových piesní a ľudových zvykov. Jeho prvý román vyšiel v roku 1948. Získal prvé miesto vydavateľstva Szikra. V 1962 dokončil zbierku ľudových zvyklostí a tradícií Tvrdošoviec. Jeho básnické zbierky vyšli postupne. Jeho prvé významné prozaické dielo je „Emberek a majorban“. Literatúru obohatil ešte ďalšími významnými dielami. V meste Pécs napísal svoju poslednú novelu, s názvom „Az öreg kőfejtő“, ktoré vyšlo v roku 1992.

(Tvrdošovce, 2. 3. 1947 – 12. 12. 2005)

 

Vynikajúci futbalista, tréner, najmladší československý a slovenský reprezentant. Študoval a zmaturoval na maďarskom gymnáziu v Bratislave v roku 1965. Trénerský diplom získal v roku 1982 na Univerzite Komenského v Bratislave.

Najdôležitejšie zastávky jeho športovej dráhy: Tvrdošovce, Spartak Komárno, Červená hviezda Bratislava (predchodca bývalej FC Petržalka, dnešnej Artmédie), Internacionál Slovnaft Bratislava, Vagónka Poprad, DAC Dunajská Streda a Slovan Wien (Rakúsko).

Čítať ďalej...

Jozef Varga sa narodil v roku 1979 v Tvrdošovciach. V rokoch 1989 až 1997 navštevoval Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave a v rokoch 1997 – 1999 Akadémiu klasického tanca v Monte Carle. Pôsobil v Balete Praha, potom osem rokov v Balete v Zürichu a od roku 2007 je prvým sólistom v Het Nationale Ballet v Amsterdame. Jeho repertoár je bohatý, tancuje Princa Siegfrieda v balete Labutie jazero, Alberta v Giselle, princov v rozprávkach Luskáčik a Popoluška. Ďalej sú to hlavné postavy v baletoch Don Quijote, Rómeo a Júlia, Paquita, Coppélia, či Spiaca krásavica. Z moderného repertoáru tancoval okrem iných diela Georga Balanchina, Jiřího Kyliána, či Hansa van Manena.

Na baletných súťažiach získal niekoľko ocenení. V roku 1997 bronzovú medailu na medzinárodnej súťaži vo Viedni a striebornú medailu na medzinárodnej súťaži v Győri. O rok neskôr to bola strieborná medaila na tanečnej súťaži Eurocity v Taliansku. Na baletnom gala v Bratislave sa predstaví po druhýkrát.

Rozhovor s významným rodákom našej obce čítajte kultura.sme.sk

Čítať ďalej...